Mail Bülteni
TTBD ile ilgili gelişmelerden haberdar olun.
Proceeding Soil 2019

Uluslararası Toprak Kongresi 2019 Başarıyla Gerçekleştirildi.

Türkiye Toprak Bilimi Derneği Başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Konya Gıda Tarım Üniversitesi ortaklığında 17-19 Haziran 2019 tarihleri arasında ATO Congressium’da gerçekleştirilen “Uluslararası Toprak Kongresi 2019” kapsamında; 13 farklı ülkeden katılım ile 9 farklı tema başlığında 155 adet sözlü ve poster sunum gerçekleştirilmiştir. Kongre süresince poster sunum alanlarında poster bildiriler katılımcılar ile paylaşılmıştır. Kongrede 2 Davetli Konuşmacı Dr. Baron Joseph ORR (Lider Bilimci, UNCCD) ve Dr. Luc GNACADJA (Eski UNCCD İcra Direktörü) açılış konuşmalarını yapmışlar ve sonrasında konuşmacılara plaketleri takdim edilmiştir.

Kongrede, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü desteğiyle “Genç Forum” gerçekleştirilmiştir. 30 yaş altı 15 genç (Türkiye, Japonya, Pakistan, Hindistan, İran, Bangladeş) ülkelerinin ve kurumlarının Arazi Tahribatının Dengelenmesi (ATD)’ye bakışlarını anlatmışlardır. Konuşmacılara forum sonunda katılım sertifikaları verilmiştir.

Kongrenin son günü, Toprak Kongresi katılımcıları, Türkiye Toprak Bilimi Derneği ile Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü destekleriyle teknik gezi kapsamında "Ankara Kızılcahamam Kurtboğazı Baraj Havzası Ağaçlandırma Sahası" ve "Kızılcahamam Fidanlığı" nı ziyaret etmişlerdir. Ayrıca, Genç Forum katılımcıları da Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü destekleriyle teknik gezi kapsamında, Toprak ve Su Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi’ni ziyaret etmişledir.

Kongrenin ilk gününde TORKU desteğiyle katılımcılara Gala yemeği verilmiştir.

Başta kongremizi gerçekleştirmede yanımızda olan kongre ortaklarımız Tarım ve Orman Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Konya Gıda Tarım Üniversitesi'ne, UNCCD sekretaryasına, sonrasında da kongreye katılım gösteren, emek veren herkese teşekkür ederiz.

TTBD Yönetim Kurulu

TTBD Denetleme Kurulu Çalışmaları

TTBD Denetleme Kurulu (Prof. Dr. Gökhan ÇAYCI, Prof. Dr. İlhami Bayramin, Prof. Dr. Abdullah Baran) 18.01.2019 tarihinde derneğimizin 2018 yılında yapmış olduğu faaliyetler ile gelir ve giderlerini onaylamıştır. Denetleme Kuruluna teşekkür ediyoruz.

International Congress on "Successful Transformation toward Land Degradation Neutrality (Future Perspective)"

Dear Colleagues,

It is our great pleasure to inform you that the International Congress on "Successful Transformation toward Land Degradation Neutrality (Future Perspective)" in commemoration of the 25th Anniversary of the coming into force of the United Nations Conventions to Combat Desertification (UNCCD) will take place on , 17-19 June 2019, in Ankara, TURKEY.

The congress will be co-hosted by Soil Science Society, Ministry of Agriculture and Forestry, General Directorate of Combating Desertification and Erosion and Konya Food and Agriculture University, TURKEY to bring broad groups of senior scientists, academicians, experts, policy makers, young researchers and students from different national and international institutions to analyze the current and the future trends of soil and land resources; establish new policies based on the principles of land degradation neutrality and finally create a universal message for the sustainable use of world soil resources.     

Welcome to find about more at the website of;

https://soil2019.gidatarim.edu.tr/tr

https://www.unccd.int/news-events/international-soil-congress-2019

SSST , http://www.toprak.org.tr/en/

ÇEM, http://www.cem.gov.tr/erozyon/MainPage.aspx?sflang=en

KFAU, https://www.gidatarim.edu.tr/en

 

For further information please contact:

ldnsoil@gmail.com

You can download the brochure:

http://www.toprak.org.tr/images/meetings/6158a3ee-5198-4af4-946f-01fd284ac3b4.pdf

 

We look forward to welcoming you to Ankara!

 

Organization Committee

Dr. Ayten NAMLI, President of SSST

Özlem YAVUZ, Deputy Director General of ÇEM

Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ, Rector of KFAU

5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜ KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toprak kaybının telafisi mümkün değildir, korunması gereken en öncelikli doğal varlık topraktır. Bütün dünyada herkes tarafından festival şeklinde kutlanan 5 Aralık Dünya Toprak gününün amacı toprağa dikkat çekilmesidir. 

 
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığının ev sahipliğinde, Ziraat Mühendisleri Odası ve Türkiye Toprak Bilimi Derneği ortaklığıyla Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölüm Başkanlığının yönetiminde  5 Aralık Dünya Toprak Günü kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Kutlamalar kapsamında "Tarım Politikalarının Belirlenmesi Açısından Toprak ve Gübre Yönetimi" başlıklı 2 oturumluk panel düzenlenmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM, BÜGEM, TRGM Genel Müdürlük temsilcileri, üniversitelerden akademisyenler dahil geniş katılımla gerçekleştirilen panellere ait sunumlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 
http://www.toprak.org.tr/tr/e-kitap.aspx

EUROSOIL 2016 İSTANBUL KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Toprak Bilimi Derneği ve Avrupa Toprak Bilimleri Federasyonu Başkanlığında 5. Avrupa Toprak Bilimleri Kongresi (Eurosoil 2016) 17-22 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul WOW Otel’de gerçekleştirildi. Düzenlenen kongrede farklı ülkelerden toprak bilimciler başta olmak üzere pek çok meslek grubundan uzmanlar bir araya geldi. Ziraat Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İklim Bilimciler, Enerji Uzmanları, Sağlık Bilimciler katılım sağlayan uzman grupları arasında yer aldı. Kongre kapsamında genel olarak başta toprak bilimi ile ilgili gelişmeler olmak üzere, iklim değişiminin toprağa etkisi, çölleşme ve erozyonla mücadele, geri dönüşüm politikaları, doğru enerji kaynakları ve karbon yönetimi gibi toprağın sürdürülebilirliğine dair konular ele alındı. Kongre için 36 farklı ülkeden katılan katılımcılar ile toplam 51 oturum düzenlendi. Kongrede 6 konuk konuşmacının (Prof. Winfried Blum, Prof. Nicola Senesi, Prof. Rainer Horn, Prof. Selim Kapur ve Prof. Yang Jae) sunumları ile 3 gün içinde 132 poster sunumu gerçekleştirildi. Jüri tarafından seçilen ilk 3 postere birer plaket verildi. Buna ek olarak, Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından desteklenen Gençlik Forumu düzenlenmiştir. Forum sonrasında forum katılımcılarının görüşlerine göre ortak bir deklerasyon hazırlanmış olup bu görüşler kongrenin kapanış toplantısında diğer katılımcılarla paylaşılmıştır.  Kongre kapsamında ÇEM Genel Müdürlüğü tarafından 19 Ekim tarihinde Teknik Gezi Organizasyonu gerçekleştirildi. Teknik değerlendirme sırasında profil değerlendirmeleri yapıldı. ÇEM Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından gerçekleştirilen sözlü bildirilerin yanı sıra çölleşme ve erozyonla mücadele faaliyetleri, sel kontrolü çalışmaları, toprak bilgi sistemleri çalışmalarının tanıtıldığı ÇEM Genel Müdürlüğü Standı ile kongreye aktif katkı sağlandı. Kongrenin son gününde, Avrupa Toprak Bilimleri Topluluğu Konfederasyonları Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mermut kongreyi değerlendirdi. Oybirliğiyle, 6. Avrasya Topluluğunun 2020'de İsviçre'de yer alması kararlaştırıldı. Son olarak, davet edilen tüm konuşmacılara, bilim kurulu üyelerine, kongreye katılanlara, poster değerlendirme jürisine, yazarlara ve katılımcılara içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Twitter Akışı
Facebook Akışı
Anket
TTBD'nin Yenilenen Web Sitesini Beğendiniz mi ?