Mail Bülteni
TTBD ile ilgili gelişmelerden haberdar olun.

“Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Buluşması”

20 Aralık 2016 tarihinde 09:00- 14:00 saatleri arasında Ankara Latanya Otel Konferans Salonunda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü himayelerinde düzenlenen “Daha Yeşil Bir Dünya İçin Gençlik Buluşması  adlı etkinliğin bir paydaşı olarak yer aldık....
 

Uluslararası Biyoçeşitlilik ve Yenilebilir Otlar Sempozyumu (BEWS2017)

Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından 3-5 Nisan 2017 tarihinde Antalya Miracle Resort Otelde Uluslararası Biyoçeşitlilik ve Yenilebilir Otlar Sempozyumu (BEWS2017) düzenlenecektir. Sempozyum web adresi: http://www.bews2017.com

Sempozyum için özet gönderim sistemi 
http://www.bews2017.com/Content/Abstract adresindedir. Özet gönderimi için son tarih 31 Aralık 2016 dır. İlan edilen katılım ücretleri 31 Ocak 2017 tarihi öncesi 300 Euro, öğrenciler için 100 Euro'dur. Türkiye'deki araştırıcılar için kayıt ücreti, belirtilen rakamların yarısıdır. Sempozyumda sayın Prof. Dr. Adil Güner, Prof. Dr. Klaus Mummenhoff, Dr.Gerald Parolly ve Dr. Nigel Maxted açılış konuşmacıları olarak yer alacaklardır.


Türkiye'den ve dünyadan çok sayıda önemli bilim adamının bilim kurulunda yer aldığı sempozyumda, sözlü ve poster bildirilerini sunabilir ya da katılımcı olarak yer alabilirsiniz. Uluslararası olması dolayısıyla sempozyum dili İngilizcedir. Ancak talep halinde Türkçe sözlü sunumlar da kabul edilecek ve simültane tercüme 
yapılacaktır.
Sempozyum konu başlıkları:
1. Conservation and protection of biodiversity
2. Collection, documentation and inventory of plant biodiversity
3. Taxonomical researches in plant biodiversity
4. Characterization of biodiversity (molecular, morphological, 
biochemical, physiological, genetical and cytological)
5. Cultivation and domestication of wild species (incl. Tissue 
culture techniques)
6. Biogeographical aspects of plant biodiversity
7. Geographic information systems in plant biodiversity and 
agriculture
8. Agricultural biotechnology for biodiversity and plant breeding
9. Hybridization between crops and wild relatives
10. Biodiversity, foods, nutrition and health
11. Processing and post-harvest technologies linked to wild edible 
foods
12. Ethnobotany
13. Economics of plant diversity
14. Sustainable utilization of biodiversity

 

5 ARALIK DÜNYA TOPRAK GÜNÜ KUTLAMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toprak kaybının telafisi mümkün değildir, korunması gereken en öncelikli doğal varlık topraktır. Bütün dünyada herkes tarafından festival şeklinde kutlanan 5 Aralık Dünya Toprak gününün amacı toprağa dikkat çekilmesidir. 

 
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığının ev sahipliğinde, Ziraat Mühendisleri Odası ve Türkiye Toprak Bilimi Derneği ortaklığıyla Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölüm Başkanlığının yönetiminde  5 Aralık Dünya Toprak Günü kutlamaları gerçekleştirilmiştir. Kutlamalar kapsamında "Tarım Politikalarının Belirlenmesi Açısından Toprak ve Gübre Yönetimi" başlıklı 2 oturumluk panel düzenlenmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM, BÜGEM, TRGM Genel Müdürlük temsilcileri, üniversitelerden akademisyenler dahil geniş katılımla gerçekleştirilen panellere ait sunumlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
 
http://www.toprak.org.tr/tr/e-kitap.aspx

EUROSOIL 2016 İSTANBUL KONGRESİ GERÇEKLEŞTİ

Türkiye Toprak Bilimi Derneği ve Avrupa Toprak Bilimleri Federasyonu Başkanlığında 5. Avrupa Toprak Bilimleri Kongresi (Eurosoil 2016) 17-22 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul WOW Otel’de gerçekleştirildi. Düzenlenen kongrede farklı ülkelerden toprak bilimciler başta olmak üzere pek çok meslek grubundan uzmanlar bir araya geldi. Ziraat Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, İklim Bilimciler, Enerji Uzmanları, Sağlık Bilimciler katılım sağlayan uzman grupları arasında yer aldı. Kongre kapsamında genel olarak başta toprak bilimi ile ilgili gelişmeler olmak üzere, iklim değişiminin toprağa etkisi, çölleşme ve erozyonla mücadele, geri dönüşüm politikaları, doğru enerji kaynakları ve karbon yönetimi gibi toprağın sürdürülebilirliğine dair konular ele alındı. Kongre için 36 farklı ülkeden katılan katılımcılar ile toplam 51 oturum düzenlendi. Kongrede 6 konuk konuşmacının (Prof. Winfried Blum, Prof. Nicola Senesi, Prof. Rainer Horn ve Prof. Yang Jae) sunumları ile 3 gün içinde 132 poster sunumu gerçekleştirildi. Jüri tarafından seçilen ilk 3 postere birer plaket verildi. Buna ek olarak, Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından desteklenen Gençlik Forumu düzenlenmiştir. Forum sonrasında forum katılımcılarının görüşlerine göre ortak bir deklerasyon hazırlanmış olup bu görüşler kongrenin kapanış toplantısında diğer katılımcılarla paylaşılmıştır.  Kongre kapsamında ÇEM Genel Müdürlüğü tarafından 19 Ekim tarihinde Teknik Gezi Organizasyonu gerçekleştirildi. Teknik değerlendirme sırasında profil değerlendirmeleri yapıldı. ÇEM Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından gerçekleştirilen sözlü bildirilerin yanı sıra çölleşme ve erozyonla mücadele faaliyetleri, sel kontrolü çalışmaları, toprak bilgi sistemleri çalışmalarının tanıtıldığı ÇEM Genel Müdürlüğü Standı ile kongreye aktif katkı sağlandı. Kongrenin son gününde, Avrupa Toprak Bilimleri Topluluğu Konfederasyonları Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mermut kongreyi değerlendirdi. Oybirliğiyle, 6. Avrasya Topluluğunun 2020'de İsviçre'de yer alması kararlaştırıldı. Son olarak, davet edilen tüm konuşmacılara, bilim kurulu üyelerine, kongreye katılanlara, poster değerlendirme jürisine, yazarlara ve katılımcılara içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Türkiye Toprak Bilimi Derneği Genel Kurul Sonucu

Türkiye Toprak Bilimi Derneği Genel Kurulu 22.01.2016 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Derneğin yeni yönetim kurulu aşağıdaki şekilde olmuştur:

Başkan: Prof. Dr. Ayten NAMLI
Başkan Yardımcısı: Doç. Dr. Rıdvan KIZILKAYA
Genel Sekreter: MSc. Muhittin Onur AKÇA 
Sayman üye: Doç. Dr. Oğuz Can TURGAY 
Yön. Kurulu Yayın Üyesi: Prof. Dr. Coşkun GÜLSER 
Yön. Kurulu Üyesi: Dr. Derya SÜREK
Yön. kurulu Üyesi: Dr. H. Emrah ERDOĞAN

 

 

Genel Kurul Divan Başkanlığını yürüten Prof. Dr. İlhami Bayramin ile Divan Sekreteri Araş. Gör. Çağla Atasoy'a ve Genel Kurula katılan üyelerimize çok teşekkür ediyoruz.

 

TTBD Yönetim Kurulu

 

Twitter Akışı
Facebook Akışı
Anket
TTBD'nin Yenilenen Web Sitesini Beğendiniz mi ?